• 021-76220388
 • kavoshmo.bs@gmail.com
 • تهران- کیلومتر 20 جاده دماوند- پارک فناوری پردیس- خ دانش 4- پلاک 165 - ساختمان فناوران - ط اول- واحد 105

طرح توجیهی کشاورزی

 لازمه موافقت سرمایه‌گذار و یا نهاد وام دهنده جهت سرمایه‌گذاری و یا اعطای تسهیلات، ارائه طرح توجیهی است که از جوانب مختلف، علمی بودن، مفید بودن و سودآور بودن پروژه را نشان دهد. در طرح توجیهی کشاورزی به ارزیابی میزان موفقیت اجرایی شدن یک پروژه کشاورزی می‌پردازیم که تشریح آن را در ادامه می‌خوانید.

اهمیت طرح توجیهی کشاورزی 

در کشاورزی نوین امروزی بی‌شک کشاورزی یکی از قدیمی‌ترین فعالیت‌های اقتصادی بشر بوده است. در دنیای امروز کشاورزی بعد از صنعت، ارتباط تنگاتنگی با توسعه و رشد اقتصادی کشورها دارد. به عبارتی توسعه کشاورزی در چارچوب توسعه ملی کشورها مورد بحث قرار می‌گیرد. روند توسعه اقتصادی کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد عمده این کشورها کشاورزی را به عنوان زیربنای توسعه اقتصادی خود قرار داده‌اند تا با استفاده از ظرفیت‌های فراوان آن، زمینه رشد سایر بخش ها نیز فراهم شود و به رشد قابل ملاحظه‌ای دست یافتند.

عمده فعالیت کشاورزی و زراعت در ایران به صورت سنتی اداره می شود، در حال حاضر صنعتی شدن و انتقال تکنولوژی در این عرصه به کندی صورت می گیرد و بیشتر این انتقال تکنولوژی مربوط به ادوات و تجهیزان کشاورزی است تا آنکه در زمینه زراعت و تحول در سیستم های نوین کشت باشد. چهار فصل بودن، تنوع محصولات کشاورزی، نیروی انسانی ارزان، رشد جمعیت، قیمت مناسب زمین، شرایط جغرافیایی و امکان صادرات به کشورهای همسایه، از فرصت های بخش کشاورزی ایران است.

اهمیت بخش کشاورزی در اینده ایران

اهمیت بخش کشاورزی در کشور تا به آنجایی است که دولت به منظور تأمین مایحتاج کشور در برخی اقلام اساسی اقدام به خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی مانند چای و گندم کرده است، از طرفی دولت به منظور حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی هر ساله بسیاری از تسهیلات بانکی را به این بخش اختصاص می دهد، در سال گذشته سرمایه گذاران در بخش کشاورزی کشور توانسته اند با در دست داشتن طرح توجیهی کشاورزی استاندارد و قابل دفاع، در ۱۱ ماهه نخست سال ۹۵؛ بیش از ۴۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات از شبکه بانک کشور جهت تامین مالی طرح توجیهی خود دریافت نمایند.

اما کشاورزی در ایران بیشتر از آنکه تشنه آب و نزولات آسمانی باشد تشنه ایده های ناب است، چراکه اکثر قریب به اتفاق کشاورزان ایرانی این شغل را به صورت موروثی و از گذشتگان خود به ارث برده اند و بیشتر روی محصولات گذشته یا سبک زراعی گذشته تمرکز کرده اند. این بخش از کسب و کار ایران به جد نیازمند ایده ها نو و جدید در زمینه محصولات جدید، نحوه کشت جدید و سرمایه گذاری های بیشتر است. در این بین نقش مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی فنی- اقتصادی) در معرفی روش های نوین فعالیت در این عرصه به خوبی روشن می شود. کارایی این مطالعات طرح توجیهی زمانی مشخص می شود که با تغییر الگوی کشت و زراعت و معرفی آن به سرمایه گذار توانسته است سود و عواید بیشتری را طرح نصیب بانیان پروژه نماید.

رقابت پذیری یک طرح توجیهی کشاورزی

رقابت پذیری محصول تولیدی در بازار و بررسی الگوی مصرف محصول از جمله نکات مهمی هستند که در بخش مطالعات بازار طرح توجیهی کشاورزی بررسی می شوند، نتیجه این مطالعات در سودآوری کل پروژه نقش بسزایی دارد، انتخاب روش کشت و تولید محصول، امکانات و تجهیزات مورد نیاز عملی کردن طرح توجیهی کشاورزی نیز در بخش فنی طرح بررسی می شود، نتیجه این مطالعات اگر به درستی انجام شود و اگر طرح  از دانش فنی خوبی برخوردا باشد بهره وری تولید و کشت محصول را در مزرعه افزایش داده و سبب تولید محصولات بیشتر و با کیفیت تر خواهد شد. ارزیابی مالی و بررسی میزان سوددهی طرح در قبال هزینه های صرف شده مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی کشاورزی را تشکیل می دهد، این مطالعات نیز سبب روشن شدن جوانب مالی طرح برای سرمایه گذار شده و می تواند  بر مبنای آن تصمیم گیری کند.

 

مشاور تهیه طرح توجیهی کشاورزی

با توجه به آنچه گفته شد، برای ايجاد تحرک و سرمايه‌گذاري در بخش کشاورزي باید اصلاحات اساسي در حوزه‌هاي مختلف انجام شود. در این میان نمی‌توان از نقش کليدي طرح توجیهی بر افزایش سرمايه‌گذاري در بخش کشاورزي، برای تأمين مالي طرح‌ها غافل شد. شرکت مشاوران کاوش با مجوز رسمی وزارت صنعتف معدن و تجارت با تجربه انجام موفق ده‌ها طرح توجیهی کشاورزی و صنایع تبدیلی، آماده تهیه و تدوین طرح توجیهی جامع، به‌روز و قابل دفاع می‌باشد.

 

لایک : 0
 • ارتباط با ما

  • موبایل: 09904260060
  • تلفن: 76220388-021
  • تلفکس: 76220590-021
  • ایمیل: kavoshmo.bs@gmail.com
  • آدرس پستی: تهران- کیلومتر 20 جاده دماوند- پارک فناوری پردیس- خ دانش 4- پلاک 165- ساختمان فناوران- ط 1- واحد 105